Vamberk 2013 nebo Aš

- počet sbírkových předmětů čítá v současnosti cca 29 000 kusů především z oblasti textilní výroby - www.muzeum-as.cz
regionální evidence hraničních a mezních kamenů a základní dokumentace horizontálních vodních děl.
Ve dnech 10.5. - 30.6.2013 v těchto krásných prostorách vystavovala své paličkované krajky chebská krajkářka Hana Janská.
Záznamy: 1 - 9 ze 35
1 | 2 | 3 | 4 >>

Fotografování dovoleno bez omezení.

"Chtěl bych" to není nic.

"Chci" dělá divy.

A.R.Vinet

Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu o které ví, že někam vede.

A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba zakopávat o kameny.

Vamberk 2013 nebo Aš

Je pátek 28. června 2013 a z výše uvedeného vyplývá naše rozhodování.

Rozhodnutí padlo na Aš, město na západě Čech v Karlovarském kraji. Leží v Ašském výběžku a ze tří stran sousedí s Německem. Městem protéká Ašský potok a pramení Račí potok, který dále teče do Německa.

V r. 1904 byla v Aši založena čtyřletá textilní škola, v r. 1924 poskytovalo práci 120 tkalcoven, 13 barvíren, 52 obecných pletáren a 129 pletáren punčoch. Textilní výroba definitivně skončila po r. 1989.

V Muzeu Aš se koná v upravených prostorách výstava paličkované krajky Hany Janské. Vystavené krajky se nám velice líbily a po shlédnutí pokračujeme prohlídkou stálé expozice starých textilních strojů v prvním patře. Nádhera, která bere dech.

Dominantou a turistickou destinací města Aše je nejzápadněji položená vyhlídková věž v Česku -kamenná Rozhledna na Háji u Aše nebo také Ašská (Bismarckova) rozhledna. Vystavěna byla v letech 1902-1904. Poslední rekonstrukce proběhla v r. 2013.

Z parkoviště jdeme pěšky asi kilometr do kopce, po vstupu do rozhledny vystoupáme 122 schodů po točitém schodišti a odměnou je krásný výhled. 122 schodů znovu opačným směrem. Vzhledem k našemu věku to považujeme za úctyhodný výkon.

Teď ještě 180 km jízdy autem a jsme opět doma. 

Kontakt

Jana Ryšavá Praha 6 j.rysava@seznam.cz
paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník