Krajka na zámku

Záznamy: 1 - 9 ze 63
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Fotografování a prezentace výstavy krajek se souhlasem vedení VSUŘ.

"Chtěl bych" to není nic.

"Chci" dělá divy.

A.R.Vinet

Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu o které ví, že někam vede.

A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba zakopávat o kameny.

Krajka na zámku

Je 30. srpna 2012, krásný, teplý a slunečný letní den. Čeká nás 150 km jízdy na výstavu krajek na zámku v Rychnově nad Kněžnou, kterou pořádá Vzdělávací spolek uměleckých řemesel, výtvarnice a lektorky Ivy Proškové k 20. výročí svého vzniku s názvem "Začalo to krajkou".

Město Rychnov nad Kněžnou leží v podhůří Orlických hor, při levém břehu říčky Kněžná asi 32 km východně od Hradce Králové.

Projíždíme Vamberkem  a cestu si zpříjemňujeme zastávkou v obchůdku s potřebami pro paličkování a keramikou Mgr. Martiny Rejzlové. 

Odbočujeme do 3 km vzdáleného Pekla, kde je dnes opravdu teploučko (31°C), ale žádní pekelníci nás nečekají. Je zde chráněná kulturní památka, dřevěný krytý most z pol. 19. stol. přes řeku Zdobnici.

Z Pekla pokračujeme do Rychnova nad Kněžnou na zámek. Nádvoří jsou plná nádherných květin. Vystupujeme po strmých schodech do 2. patra do Galerie, kde výstava krajek probíhá. Zaplatíme vstupné a prohlídka může začít. 

Ve třech místnostech plných krajek, šatů, šátků a různých doplňků je opravdu na co se dívat. Vystavené práce jsou dílem lektorek a žákyň kurzů, malou vadou na kráse jsou chybějící popisky.

Po skončení prohlídky neodolám krásné knize o životě a tvorbě významné zakladatelky české moderní krajky, jejíž autorkou s názvem "Krajky z nitě života Marie Sedláčkové-Serbouskové" je Marie Hulcová, ředitelka Muzea krajky ve Vamberku.

Kontakt

Jana Ryšavá Praha 6 j.rysava@seznam.cz
paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník