Paličkování  -  Kouzlo nití

Paličkování je můj nejoblíbenější koníček. Základy  jsem se naučila ve VSUŘ (Vzdělávací spolek uměleckých řemesel) paní Ivy Proškové v Praze pod vedením Ivany Domanjové a Jany Křepelové. Získala jsem osvědčení na základy paličkování a v současné době pokračuji jako samouk z knih o paličkování vydaných výtvarnicemi: Ivou Proškovou, Lenkou Malátovou a Ivanou Domanjovou.

Začala jsem paličkovat s  podvinky zhotovenými dle vlastních návrhů. Převážně však pracuji s profesionálními  podvinky od renomovaných výtvarnic výše uvedených a dále od Ivety Walterové, Martiny Rejzlové, akademické malířky Jaroslavy Perény a Jany Novákové.  

V roce 2009 jsem se zúčastnila soutěže  "O nejkrásnější náprstek" vyhlášené Klubem inspirace. Umístění na třetí pozici posílilo mé sebevědomí a dodalo ještě větší chuť do další práce s paličkami.  

S touto rukodělnou technikou lze upaličkovat metrové krajky, prostírky, obrázky, prostorové krajky, náramky, brože, náhrdelníky, náušnice, vsadky, drapérie, lemy k ubrusům, ubrouskům a kapesníčkům, vánoční ozdoby, originální přání a přáníčka, záložky do knihy i do diáře, ozdoby do vlasů, obaly na mobily apod.

Osobní webové stránky vznikly na doporučení mé rodiny, podělit se o radost a potěšení z upaličkovaných krajek nejen s ní, ale i s lidičkami naladěnými na stejnou strunu a se všemi, kteří i jen náhodou zabrouzdají na mé stránky a pohled na dílka pohladí jejich dušičku.  

Personal web pages created on the recommendation of my family to share the joy and pleasure of bobbin lace not only her but also folks tuned to the same string, and all those who merely happen to surfing on my site and view their creations stir soul.

  Dobrý a ještě lepší den Vám přeje 

Jana Ryšavá

Mé vystoupení na téma paličkování ve středu 13. června 2012 v České televizi na ČT1 v pořadu "Živě na jedničce" v ostravském televizním studiu.  ----   více  ----

Krajkářské potřeby

Jak na stojánek - otočný kloubový stojánek s kulatou herdulí a látkovým potahem.

Za poznáním paličkované krajky

Skupinová výstava - září 2014

Motýlí krása v paličkované krajce

Motýli

 

 

  • Tyto historické paličky mně darovala má milá sousedka ze zahrádky (zdědila je po své babičce). Je to malý poklad, kterého si nesmírně vážím.     

Paní Vrlíková, děkuji.

  • Spoustu nití a bavlnek mně darovala další milá sousedka z našeho minisídliště.

Paní Svobodová, děkuji. 

Za poznáním

Betlémská kaple 2012

Vamberk 2013 nebo Aš

Krajka na zámku

11. Valašský krajkářský a řemeslný trh 2013

VIII. Krajkářské slavnosti ve Vamberku 

27.6.-29.6.2014

25. krajkářské dny v německém Annabergu

 20.9.-24.9. 2014

"Chtěl bych" to není nic.

"Chci" dělá divy.

A.R.Vinet

Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu o které ví, že někam vede.

A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba zakopávat o kameny.

Autorský zákon

V rámci naplnění litery zákona č. 121/2000 Sb., jsem požádala a získala písemný souhlas k prezentaci paličkovaných krajek dle profesionálních podvinků od níže uvedených výtvarnic:

Ivy Proškové

Lenky Malátové

Jaroslavy Perény

Jany Novákové

Martiny Rejzlové

Jany Křepelové

Ivety Walterové 

Ivany Veneniové

Ivany Domanjové

Terézie Vitkové

Publikované fotografie a autorské návrhy jsou mým vlastním dílem.

Jana Ryšavá, Praha 2011

čínský zvěrokruh

draperie

pomůcky pro paličkování - bavlnek a nití není nikdy dost

hravé čtyřlístky

dobroty s krajkou

pavučinky a kvítí

čtyřlístky pro štěstí

jakou barvu má štěstí 

hrátky s vitaminy

veselé pytlíčky

čarodějnice

motýli

Kontakt

Jana Ryšavá Praha 6 j.rysava@seznam.cz
paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník