Kouzlo nití

Příze se skládá z několika vláken různých jemností, druhů a kvalit. Sestavení směsi pro přízi, její struktura a technologie výroby vytváří požadované parametry přízí. 

Nit se skládá z několika přízí různých parametrů a vlastností. Směsování přízí pro nit se sestavuje dle požadavků na finální nit, která se dále povrchově upravuje dle konkrétních požadavků.

Možnosti použití nití jsou ve své podstatě neomezené. Je možno vybírat ze široké škály druhů a účelu použití, barev, použitých materiálů, cenových relací apod. 

Jednou z možností použití nití je paličkování, krásná a starodávná technika. Ručním zpracováním s přišpendleným podvinkem na herduli usazené ve stojánku, pomocí klapajících paliček na kterých jsou navinuté nitě s kterými křížíme, točíme, kroutíme a jinak kouzlíme, a díky nezměrné trpělivosti, vznikají krajky. Neviditelně jsou do nich zapracované myšlenky, vzpomínky i sny a v tom spočívá jejich pravé kouzlo.

Poděkování

Děkuji mé rodině za celkovou podporu. Manželovi, který se mnou sdílí dobré i zlé půl století (měli jsme zlatou svatbu v červnu 2016) a dceři Lucii a jejímu manželovi Martinovi za pomoc při realizaci těchto stránek.

Mé poděkování patří výtvarnicím které daly souhlas ke zveřejnění upaličkovaných krajek mou maličkostí dle jejich profesionálních podvinků.

Zvláštní poděkování patří paní Ivě Proškové, která své umění a zkušenosti předává dalším generacím. Vydává knihy nejen o paličkování, ale o dalších rukodělných technikách. Úspěšně reprezentuje svými uměleckými díly Českou republiku v zahraničí, kde působí i jako lektorka.

Zvláštní poděkování patří paní Lence Malátové za její profesionalitu, která je patrná i z vydaných knih "Paličkování", "Paličkování-rohy, dírky, lístky" a  "Paličkování-půdice". Staly se mým dobrým rádcem.

Do třetice zvláštní poděkování paní Ivaně Domanjové, která působí jako lektorka ve VSUŘ v Praze a já měla tu čest být její žákyní. Vydala již několik krásných knih o paličkování - Krajkování o životě - Paličkování -- Paličkování II -- Paličkování III.

Moje přítelkyně, profesionální krajkářka a lektorka Jana Nováková žije v Dánsku, do Česka jezdí často. Učí paličkovat v celém světě, je velice úspěšná a žádaná. 

Její rady v oblasti paličkované krajky jsou  pro mě velice cenné, velice si jich vážím. Jani, děkuji.

 

Jana Ryšavá, Praha 2011

   

Krajka

Krajka je jedním z nejmladších druhů textilie, stále používaná, obdivovaná a krásná. 

Světu ji dala Itálie. Paličkovaná krajka však přišla z Francie a do celé Evropy se velice rychle rozšířila.

U nás již v roce 1587 vydal císař Rudolf II. povolení pro výrobu krajek. Krajkářství se dokonce i vyučovalo - první pražská krajkářská škola vznikla v roce 1767.

Od 19. stol. se krajka vyrábí strojově, ale zcela jistě průmyslová výroba nenahradí ručně vyrobené krajky - šité, pletené, háčkované či paličkované. 

"Chtěl bych" to není nic.

"Chci" dělá divy.

A.R.Vinet

Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu o které ví, že někam vede.

A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba zakopávat o kameny.

O štěstí

 • Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí – čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší. Jan Werich

 • Štěstí je tichý host-všimneme si ho, až když odchází. Pierre-Henri Decourcelle 

 • Vynikající a skvělý osud vzbuzuje závist.  Marcus Tullius Cicero

 • Na světě nejsou nejkrásnější věci, ale okamžiky. Karel Čapek

 • Chceš-li být šťasten hodinu, tak se opij. Chceš-li být šťasten tři dny, tak se ožeň. Chceš-li být šťasten celý život, staň se rybářem.    Ota Pavel

 • Štěstí je radost z příštího dne. Jiří Švejda

 • V štěstí se nevyvyšuj, a jseš-li v nesnázích, neponižuj se. Kleobulos 

 • Každý svého štěstí strůjcem. Crispus Caius Sallustius 

 • Štěstí je jako slunce, usměje se na nás, ale pak zapadne. Italské přísloví

 • Štěstí se málokdy dosáhne, ale stojí za to jej celý život hledat. Boris Nikolajevič Polevoj 

 • Abys měl aspoň kapičku štěstí, alespoň trochu toho nebe na zemi, musíš se smířit se životem, se svým vlastním životem - takovým, jaký je. Phil Bosmans 

 • Štěstí je mozaika složená z nepatrných malých radostí. André Maurois 

 • Být dítětem Štěstěny – k tomu musíte mít z pekla štěstí. Jiří Žáček 

 • Je jen jedno nepochybné štěstí - žít pro druhého. Lev Nikolajevič Tolstoj

 • Budíž srdce šťastné nebo trpící, vždy potřebuje ještě jedno k sobě. Božena Němcová

Kontakt

Jana Ryšavá Praha 6 j.rysava@seznam.cz
paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník