Sedlická krajka

a zakoupíte tady jak hotové výrobky, tak veškeré potřeby k výrobě paličkované krajky. www.krajky-sedlice.cz
Mj. je zde i možnost přihlásit se do kurzů paličkování pro děti i dospělé, začátečníky i pokročilé, zapůjčí veškeré potřeby.
působí velice příjemně.
je opravdu pestrý. Můžete si je koupit anebo jen tak se pokochat s touto krásou pohledem.
Záznamy: 1 - 8 ze 24
1 | 2 | 3 >>

Fotografie pořízeny a publikovány s laskavým souhlasem ředitelky Sedlické krajky, o.p.s. paní Martiny Srbové.

"Chtěl bych" to není nic.

"Chci" dělá divy.

A.R.Vinet

Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu o které ví, že někam vede.

A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba zakopávat o kameny.

Sedlická krajka

Je úterý 14. srpna 2012. Další cesta za poznáním paličkované krajky směřuje do Sedlice, malebného městečka na Strakonicku, 14 km severně od Strakonic a 8 km od Blatné (z Prahy 120 km). První zmínka o obci se v historických pramenech datuje k r. 1352. Historické jádro je od r. 2003 městskou památkovou zónou.

V r. 1899 je v Sedlici zřízena soukromá Krajkářská škola, v r. 1907 zestátněna a k oficiálnímu zrušení dochází v r. 1999.

Sedlice se pyšní 450letou tradicí ve výrobě ručně paličkované krajky. V r. 2003 vzniká projekt na obnovu tradice Sedlické krajky za finanční pomoci obce a EU.

Obecně prospěšná společnost Sedlická krajka je držitelem regionální značky Prácheňsko. Ředitelkou je paní Martina Srbová, která se stará o veškerý chod společnosti od administrativy až po různé akce, výstavy a reklamní materiály ve formě vizitek, pohlednic, pozvánek nebo brožur a e-shop. Díky městu Sedlice má společnost k dispozici dobový dřevěný stánek, který je důležitou součástí prezentace paličkované krajky a podle zaměření akce obléknou krajkářky i krásné dobové kostýmy. Samozřejmostí je předvádění výroby krajek. Společnost sbírá a archivuje staré vzory krajek a s pomocí počítačové techniky provádí rekonstrukci zapomenutých poškozených vzorů, čímž přispívá k zachování tohoto překrásného řemesla pro další generace.

Na zpáteční cestě k domovu se zastavujeme v Písku, kde již pošesté probíhá na náplavce řeky Otavy pod Kamenným mostem výstava obřích soch z písku, letos na téma "Písek-město filmu 2012". Pokochali jsme se pohledem na třímetrové sochy na motivy filmů Jestřábí moudrost, Hogo fogo Homolka, Lotrando a Zubejda, Měsíc nad řekou a Kluci na řece.

Kontakt

Jana Ryšavá Praha 6 j.rysava@seznam.cz
paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník