Fotografie pořízeny a publikovány s laskavým souhlasem Jany Novákové.

"Chtěl bych" to není nic.

"Chci" dělá divy.

A.R.Vinet

Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu o které ví, že někam vede.

A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba zakopávat o kameny.

Svojanov

leží na pomezí Čech a Moravy v malebném údolí říčky Křetínky. Obec tvoří místní části Svojanov s osadou Korýtka, Starý Svojanov a Předměstí s osadami Hutě, Studenec a Dolní Lhota.

První zmínka o obci  se objevila v roce 1287 ve Zbraslavské kronice. Od roku 1538 má svůj znak. Rozhodující vliv na rozvoj měl vždy královský hrad Svojanov. Největší rozkvět zaznamenal Svojanov v 19. a počátkem 20. století, kdy se tu rozvinul textilní průmysl. V současnosti zde žije cca 415 obyvatel.

S pedagožkou, výtvarnicí a krajkářkou Janou Novákovou jsem domluvila návštěvu ve Starém Svojanově (z Prahy cca 200 km), kde má restauraci, penzion, školu paličkování a e-shop, na 28. července. Paní Jana žije již několik desetiletí v Dánsku a do Česka dojíždí svým autem (což je cca 650 km a 12 hodin cesty, včetně trajektu-obdivuhodný výkon). 

Prohlédli jsme si interiér restaurace a školy, potěšili se z velkého množství věcí vztahujících se k paličkování a jak jinak, neodolala jsem knihám Jany Novákové, do kterých mně autorka napsala věnování.

Kontakt

Jana Ryšavá Praha 6 j.rysava@seznam.cz
paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník