Krajka ze Španej Doliny 2

- 5 vzorů krajek jsem upaličkovala z druhého sešitu (záznam 103 knihovničky) a názvy nechala popsané tak, jak se používají ve Španej Doline.
- celkem 22 párů paliček, lněné nitě krémové a silnější hnědé
- celkem 22 párů paliček, lněné nitě krémové a silnější hnědé 
- celkem 21 párů paliček, lněné nitě krémové a silnější hnědé
- celkem 18 párů paliček, lněné nitě krémové a silnější hnědé
Záznamy: 1 - 13 ze 16
1 | 2 >>

Zdroj: Alžběta Mrázová: Čipka zo Španej Doliny 2 - realizace: vlastní, dekorace: můj manžel.

Paličkování 2016.

"Chtěl bych" to není nic.

"Chci" dělá divy.

A.R.Vinet

Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu o které ví, že někam vede.

A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba zakopávat o kameny.

Krajka ze Španej Doliny 2

Španodolinská krajka patří ke skvostům slovenského lidového umění. Poznání základních motivů a jejich aplikace umožňuje přenášet charakteristiku a vytříbenost španodolinské krajky do dalších oblastí (vánoční ozdoby, zdobení kraslic, figurální tvorba, apod.

Špania Dolina je malebná slovenská vesnička nedaleko Banské Bystrice. Odtud není daleko do Nové Dubnice a Klubu paličkovanej čipky Nová Dubnica, jehož zakladatelkou je významná slovenská krajkářka Alžběta Mrázová, Ve vedení sdružení jsou další přední slovenské krajkářky, Mgr. Anna Waldeckerová a Ing. Helena Drestová, které se věnují mj. i španodolinské krajce.

S těmito vzácnými ženami se s manželem známe osobně a cítíme k nim velký obdiv a úctu.

Alžběta Mrázová náročnou myšlenku uchovat a předat španodolinské krajky dalším generacím písemnou formou tak, aby byly srozumitelné pro většinu krajkářek zrealizovala v podobě čtyř publikací - "Čipka zo Španej Doliny 1" - "Čipka zo Španej Doliny 2" - "Čipka zo Španej Doliny 3" a "Slovník názvov motívov čipiek zo Španej Doliny".

Uvedené tři sešity vzorů obsahují celkem 90 krajek a slovník čítá celkem 93 motivů abecedně seřazených podle názvů. U všech krajek a motivů jsou podvinky, které nakreslil Andrej Mráz. Publikace vyšly v letech 1999-2001 vlastním nákladem paní Alžběty. 

Tento zlatý poklad zakoupil můj manžel před několika lety u stánku krajkářek z Klubu paličkovanej čipky Nová Dubnica na Krajkářských trzích v Praze, které spolu pravidelně navštěvujeme.

Neustále jsem si krajky a motivy prohlížela, studovala techniky paličkování a obdivovala jejich kouzlo. Nakonec padlo konečné rozhodnutí začít náročné krajky paličkovat a podělit se s Vámi o krásu této slovenské lidové krajky.

Z druhé publikace Alžběty Mrázové "Čipka zo Španej Doliny 2", - knihovnička záznam 103 - která obsahuje 30 krajek, jsem upaličkovala 5 krajek a pro názornost i motivy, ze kterých se jednotlivé krajky skládají. Jsou zařazeny v samostatném katalogu "Slovník názvů motivů krajek ze Španej Doliny".

Názvy krajek jsem nechala popsané tak, jak se používají ve Španej Dolině.

 
 
 

Kontakt

Jana Ryšavá Praha 6 j.rysava@seznam.cz
paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník