Krajka ze Španej Doliny 1

jsem vybrala a upaličkovala 10 krajek a názvy nechala popsané tak, jak se používají ve Španej Dolině.
celkem 11 párů paliček, lněné nitě krémové a silnější hnědé
šířka krajky 6 cm
18 párů paliček, lněné nitě krémové a silnější hnědé
14 párů paliček, lněné nitě krémové a silnější hnědé
Záznamy: 1 - 10 ze 29
1 | 2 | 3 >>

Zdroj: Alžběta Mrázová "Čipka zo Španej Doliny 1", realizace: vlastní, dekorace: můj manžel

Paličkování 2016. 

"Chtěl bych" to není nic.

"Chci" dělá divy.

A.R.Vinet

Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu o které ví, že někam vede.

A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba zakopávat o kameny.

Krajka ze Španej Doliny a její kouzlo

Španodolinská krajka patří ke skvostům slovenského lidového umění. Poznání základních motivů vč. aplikace umožňuje přenášet prvky do dalších oblastí (vánoční ozdoby, zdobení kraslic, figurální tvorba apod).

Špania Dolina je malebná slovenská vesnička poblíž Banské Bystrice. 

Odtud není daleko do Nové Dubnice a Klubu paličkovanej čipky, jehož zakladatelkou je významná slovenská krajkářka Alžběta Mrázová. 

Ve vedení sdružení jsou další přední slovenské krajkářky, Mgr. Anna Waldeckerová a Ing. Helena Drestová, které se věnují mj. španodolinské krajce.

S těmito vzácnými ženami se s manželem známe osobně a cítíme k nim úctu a velký obdiv.

Alžběta Mrázová náročnou myšlenku uchovat a předat španodolinské krajky dalším generacím písemnou formou tak, aby byly srozumitelné pro většinu krajkářek, zrealizovala v podobě čtyř publikací "Čipka zo Španej Doliny 1", "Čipka zo Španej Doliny 2", "Čipka zo Španej Doliny 3" a "Slovník názvov motívov čipiek zo Španej Doliny".

Uvedené čtyři sešity byly vydány v letech 1999-2001 a obsahují 90 krajek a slovník čítá 93 motivů. U všech krajek a motivů jsou podvinky, které nakreslil Andrej Mráz.  

Tento zlatý poklad zakoupil můj manžel před několika lety na Krajkářských trzích v Praze, které spolu pravidelně navštěvujeme.

Neustále jsem si krajky a motivy prohlížela, studovala techniky paličkování a obdivovala jejich kouzlo. Nakonec padlo rozhodnutí začít náročné krajky paličkovat a podělit se s Vámi o krásu slovenské lidové krajky. 

Z prvního sešitu Alžběty Mrázové "Čipka zo Španej Doliny 1" jsem vybrala a upaličkovala 10 krajek ze 30ti a pro názornost i motivy, ze kterých se jednotlivé krajky skládají. Jsou zařazeny v samostatném katalogu. 

Názvy krajek jsem nechala popsané tak, jak se používají ve Španej Dolině.

Kontakt

Jana Ryšavá Praha 6 j.rysava@seznam.cz
paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník